X
تبلیغات
علمی
تخصصی دانشجویی

به اعتقاد كارشناسان و فعالان بازار، قيمت پايين تر تلويزيون‌هاي مبتني بر تكنولوژي‌هاي قديمي يا همان LCDها باعث شده است نمونه‌هاي LED و 3D اقبال چندان بلندي در بازار فروش نداشته باشند. البته اين اواخر در پي كاهش قيمت نمونه‌هاي LED شاهد هستيم ميزان فروش اين تلويزيون‌ها تا حدودي نسبت به سابق افزايش يافته است، ولي به طور كلي LCDها همچنان ركوردداران فروش در بازار هستند.
 


چه تلويزيوني بخريم؟

بر اساس اعلام فعالان بازار، در بين تكنولوژي‌هاي
LCD ،LED ،3D و PLASMA اين LCD‌ها و پس از آن LED‌ها با يك فاصله چند پله‌اي هستند كه توانسته‌اند گوي سبقت را از ساير نمونه‌هاي تلويزيون بربايند. پس از اين تلويزيون‌ها هم نمونه‌هاي PLASMA و 3D در رده‌هاي بعدي فروش قرار دارند كه البته سهم ناچيزي از بازار فروش را در اختيار گرفته‌اند.

به گفته كارشناسان و فعالان بازار، تقاضا براي نمونه‌هاي
LCD در شرايطي بيشتر از نمونه‌هاي ديگر تلويزيون است كه نمونه‌هاي LED و PLASMA و 3D هم از نظر ميزان مصرف انرژي و هم از نظر كيفيت و... حداقل يك سرو گردن بالاتر از LCD‌ها هستند و اين موضوع با توجه به اهميت اين موضوع تاسف‌آور است.

ابراهيم درستي، رييس اتحاديه لوازم صوتي و تصويري و لوازم يدكي گوشي تلفن همراه، با تاييد اين موضوع گفت، متاسفانه در بازار داخلي تقاضا براي تكنولوژي قديمي بازار كه همان
LCD است همچنان از نمونه‌هاي ديگر بيشتر است و علت هم تنها قيمت پايين تر نمونه‌هاي LCD است. البته اين اواخر با كاهش قيمت نمونه‌هاي LED شاهد رشد جزئي تقاضا براي نمونه‌هاي LED هستيم. به گفته وي، اگر شرايط به نحوي شود كه قيمت تلويزيون‌هاي LED و 3D كاهش يابد مي‌توان شاهد بود كه انتخاب مصرف‌كنندگان بر اساس نياز و خواست واقعي آنها صورت گيرد نه بر اساس قيمت كالا. وي گفت، تكنولوژي‌هاي LED و سه بعدي از لحاظ صرفه‌جويي در ميزان مصرف انرژي و همچنين كيفيت و فركانس نور در شرايط مطلوب‌تري نسبت به LCD‌ها هستند و قطعا خريد آنها به صرفه‌تر است.ايزدنيا، مدير فروش شركت حافظ پخش نيز با بيان اين مطلب كه فعلا تمركز بسياري از شركت‌ها روي نمونه‌هاي LED است گفت: سال آينده سال فروش خوب براي نمونه‌هاي LED است و پيش‌بيني ما اين است كه با وجودي كه اكثر مصرف‌كنندگان همچنان به سراغ LCDها مي‌آيند، ولي طي سال آينده ميزان تقاضا براي نمونه‌هاي LED در حد قابل توجهي افزايش يابد. وي افزود: به طور كلي LED يك تكنولوژي جديد است كه با در نظر گرفتن ويژگي‌هاي كيفي آن نسبت به نمونه‌هاي LCD و همچنين با لحاظ كردن قيمت پايين آن نسبت به نمونه‌هاي 3D قطعا بهترين انتخاب براي خريداران است.غزاله، مسوول فروش بخش تلويزيون‌هاي شركت ماديران نيز با بيان اين مطلب كه طي ماه‌هاي اخير با توجه به كاهش قيمت‌ها تقاضا براي LEDها بيشتر شده است، گفت، ميزان تقاضا براي نمونه كواترون شارپ كه به تازگي وارد بازار شده است در حد مطلوبي بوده است و اين نشان دهنده اين است كه خريداران با آگاهي بيشتري نسبت به انتخاب كالا اقدام مي‌كنند.
دارمي، معاون بازاريابي محصولات صوتي و تصويري شركت ال‌جي نيز با بيان اين مطلب كه تقاضا براي نمونه‌هاي
LEDرشد خوبي داشته است، گفت: به طور متوسط از هر ده تلويزيوني كه برند ال جي به فروش مي‌رساند 50 درصد يا نصف آن مربوط به فروش نمونه‌هاي LED ،30 درصد مربوط به فروش نمونه‌هاي LCD و 20 درصد هم مربوط به نمونه‌هاي پلاسما است.

سليماني مسوول فروش فروشگاه سوني مركزي در خيابان جمهوري نيز با بيان اين مطلب كه تقاضا براي نمونه‌هاي
LED نسبت به قبل رشد كرده است، گفت: در حال حاضر ميزان تقاضا براي نمونه‌هاي LED و LCD يكسان است و نمونه‌هاي 3D را گروه خاصي خريداري مي‌كنند. وي نيز معتقد است خريد نمونه‌هاي LED براي مصرف‌كنندگان به صرفه‌تر است تا نمونه‌هاي ديگر.


چند نظر متفاوت


در حالي‌كه اكثر برندها در ايران نمونه‌هاي مختلف تلويزيون را به بازار عرضه مي‌كنند، تعداد معدودي از شركت‌ها روي برخي از تكنولوژي‌هاي خاص تمركز دارند. به عنوان مثال شركت بانيان الكتريك با وجود عرضه نمونه‌هاي
LCD و LED روي نمونه‌هاي پلاسما تمركز دارد. شركت ديگر نيز مهوار الكتريك عرضه‌كننده تلويزيون‌هاي JVC است كه همچنان روي نمونه‌هاي LCD و تلويزيون‌هاي فوق باريك متمركز است.

به گفته راد، مسوول بازاريابي شركت بانيان الكتريك، در حال حاضر اكثر مردم از نمونه‌هاي
LCD و LED استقبال مي‌كنند و تصور مي‌كنند اين تكنولوژي‌ها به دليل جديد بودنشان از پلاسما بهتر است، در حالي‌كه اشتباه مي‌كنند.

به گفته وي، در حال حاضر آمار فروش تلويزيون‌هاي پلاسما در دنيا بسيار بالاست، ولي در ايران برعكس است.

مدير بازاريابي اين شركت مي‌گويد، به نظر من خريد تلويزيون پلاسما براي خريداران با توجه به قيمت و قابليت‌هاي فني بالايي كه دارد مقرون به صرفه‌تر است. به عنوان مثال از نظر كيفيت تصوير، كلا نوري كه يك تلويزيون پلاسما توسط سيستم گاز توليد مي‌كند با نوري كه يك تلويزيون
LED و LCD با لامپ‌هاي فلور سنت توليد مي‌كند فرق دارد و مي‌توان ادعا كرد كه نمونه‌هاي پلاسما كيفيت، شفافيت و سرعت انطباق بيشتري دارند تا نمونه‌هاي ديگر. وي افزود: تلويزيون‌هاي LCD و LED شكنندگي بيشتري دارند تا نمونه‌هاي پلاسما و اگر يك ضربه كوچك به نمونه‌هاي LCD،LED يا 3D وارد شود پيكسل‌هاي آن دچار آسيب مي‌شوند. اين درحالي است اگر به صفحه تلويزيون پلاسما ضربه محكمي وارد شود دچار ايراد نمي‌شود. همچنين تلويزيون‌هاي پلاسما كنتراست بالايي دارند و هنگام تماشاي تصاوير اكشن فريم‌ها حذف نمي‌شوند. اين در حالي است كه در نمونه‌هاي ديگر معمولا فريم‌ها حذف مي‌شوند. وي معتقد است قطعا خريد يك نمونه پلاسما به صرفه‌تر است تا نمونه‌هاي ديگر.

روستايي، مسوول فروش شركت مهوار الكتريك نيز مي‌گويد، در حال حاضر تمركز ما همچنان روي نمونه‌هاي
LCD است، ولي در نظر داريم نمونه‌هاي ديگر تلويزيون را وارد بازار كنيم.
به گفته وي، كيفيت تصوير و ميزان برق مصرفي نمونه‌هاي مختلف تلويزيون تفاوت چنداني با هم ندارند.

پرفروش‌هاي بازار

به گفته كارشناسان و فعالان اين حوزه، در حال حاضر سايز 42 جزو پرفروش‌ترين سايزهاي بازار است كه پا جاي پاي سايز 37 كه سابق بر اين پرفروش بوده‌اند، گذاشته‌اند. همچنين گروه بزرگي از مصرف‌كنندگان در حال حاضر به خريد تلويزيون‌هايي با ميانگين قيمت يك ميليون و 200 تا يك ميليون و 700 تا 800 هزار تومان تمايل دارند.

LG
اين برند اكثر تكنولوژي‌هاي موجود را به بازار عرضه مي‌كند. پس اگر قصد داريد از ميان نمونه‌هاي
LED اين برند كه فروش بالايي در بازار دارند انتخاب كنيد، مي‌توانيد به سراغ مدل‌هاي 42 اينچ LED 5400 و LED 5600 برويد. مدل LED 5600 ا 42 كه يك تلويزيون FULL HD است با قيمت يك ميليون و 444 هزار تومان و مدل 42LED5400 كه يك تلويزيون HD با قابليت بي‌سيم است با قيمت يك ميليون و 337 هزار تومان به فروش مي‌رسند. از ميان تلويزيون‌هاي LCD اين برند هم مي‌توانيد به سراغ مدل‌هاي LCD 430 ا 42 و LCD 460 ا 42 برويد كه به ترتيب با قيمت 916 هزار و 700 تومان و 968 هزار تومان به فروش مي‌رسد.

مدل‌هاي
LX9500 و LX6500 نيز از تلويزيون‌هاي سه بعدي 47 اينچ اين برند هستند كه به ترتيب با قيمت سه ميليون و 734 هزار تومان و دو ميليون و 985 هزار تومان به فروش مي‌رسند.

SAMSUNG

مدل‌هاي 46
C5550 ،46C6260 و 46C6960 كه به ترتيب با قيمت دو ميليون و 289 هزار تومان، دو ميليون و 99 هزار تومان و دو ميليون و 489 هزار تومان به فروش مي‌رسند، جزو تلويزيون‌هاي LED پرفروش اين برند هستند.
همچنين مدل‌هاي
C585ا 40 و 40C575 از تلويزيون‌هاي LCD پرفروش اين برند هستند كه به ترتيب با قيمت يك ميليون و 29 هزار تومان و 959 هزار تومان به فروش مي‌رسند. اين تلويزيون‌ها FULL HD هستند.
تلويزيون‌هاي سري
C465 ،C475 و C455 نيز از پرفروش‌هاي بازار هستند كه HD نيز مي‌باشند.
از خانواده سه بعدي‌ها هم مدل‌هاي 46
C8880 كه با قيمت سه ميليون و 869 هزار تومان و مدل 46C7770 كه با قيمت سه ميليون و 269 هزار تومان به فروش مي‌رسند جزو پرفروش‌هاي بازار هستند.

SONY
مدل‌هاي 40
BX400 و 40EX500 كه به ترتيب با قيمت 945 هزار تومان و يك ميليون و 190 هزار تومان به بازار عرضه شده‌اند از LCDهاي پرفروش اين برند و مدل 40EX710 كه با قيمت يك ميليون و 680 هزار تومان به فروش مي‌رسد از LED‌هاي پرفروش اين برند است. همچنين مدل 40NX710 از تلويزيون‌هاي سه بعدي پرفروش اين برند است كه با قيمت دو ميليون و 780 هزار تومان به فروش مي‌رسد.

PANASONIC
مدل 32
D25 كه با قيمت يك ميليون و 230 هزار تومان، مدل 37D25 كه با قيمت يك ميليون و 460 هزار تومان و مدل 42D25 كه با قيمت يك ميليون و 760 هزار تومان به فروش مي‌رسند، جزو LED‌هاي پرفروش اين برند هستند.

همچنين مدل 42
L42U20 كه با قيمت يك ميليون و 300 هزار تومان به فروش مي‌رسد از LCD‌هاي پرفروش اين برند است.

از خانواده پلاسما نيز مدل‌هاي 42
V20 و 50V20 جزو پرفروش‌هاي بازار هستند. اين دو مدل به ترتيب با قيمت يك ميليون و 760 هزار تومان و دو ميليون و 430 هزار تومان به بازار عرضه شده‌اند. اگر قصد خريد يك تلويزيون سه بعدي از اين برند را داريد هم مي‌توانيد به سراغ مدل50VT20 كه قيمتي حدود سه ميليون و 200 تا 300 هزار تومان دارد يا مدل 65VT20 كه قيمتي حدود هفت ميليون و هفت ميليون و 100 هزار تومان دارد برويد.

JVC
اين برند فعلا فقط روي نمونه‌هاي
LCD متمركز است. پس اگر قصد خريد يك تلويزيون LCD از اين خانواده را داريد مي‌توانيد به سراغ مدل‌هاي Z10 ،42 E10 ا 42 و A1 ا 32 برويد كه به ترتيب با قيمت يك ميليون و 250 هزار تومان، يك ميليون و 390 هزار تومان و 650 هزار تومان به فروش مي‌رسند.

+ نوشته شده در  بیست و پنجم خرداد 1390ساعت 6 PM  توسط محمد حسین طبسی  | 

تعریف:

هنگامی که تعداد اسیدهای آمینه از حدود 100عدد در زنجیره پپتیدی تجاوز کند پروتئین می گویند

پروتئینها را به دو گروه زیر تقسیم می کنند:
۱٫پروتئین های ساده
۲٫پروتئین های مرکب

پروتئین های ساده فقط از ترکیب آمینواسیدها تشکیل شده اند و پروتئین های مرکب علاوه بر یک قسمت پروتئینی دارای یک قسمت غیرپروتئینی مانند هم، نوکلئیک اسید و غیره نیز می باشند. بخش غیر اسیدآمینه ای یک پروتئین مرکب معمولا گروه پروستتیک آن نامیده می شود. پروتئین های مرکب بر اساس طبیعت شیمیایی گروه های پروستتیک شان طبقه بندی می شوند.
برای مثال، لیپوپروتئین ها دارای لیپید، گلیکوپروتئین ها حاوی گروه های قندی، و متالوپروتئین ها حاوی یک فلز خاص هستند.بعضی از پروتئین ها دارای بیش از یک گروه پروستتیک می باشند. گروه پروستتیک نقش مهمی در عملکرد زیستی پروتئین دارد.

پروتئین های ساده:

۱-آلبومین ها
آلبومین ها در آب، محلول های نمکی و محلول آمونیوم سولفات
۵۰ درصد محلول می باشند. از جمله آلبومین ها می توان آلبومین تخم مرغ،آلبومین سرم و آلبومین شیر را نام برد.

۲-گلوبولین ها
گلوبولین ها در آب نامحلول می باشند و یا به مقدار بسیار کمی محلول اند،ولی در محلول های رقیق نمکی کاملا حل می شوند. گلوبولین ها را می توان با محلول آمونیوم سولفات
۵۰ درصد از محلول خارج کرد. از این واکنش برای جدا کردن گلوبولین های سرم و همچنین دانه های گیاهی استفاده می شود.

۳-پروتامین ها
پروتامینها در آب و الکل مطلق نامحلول هستند ولی در الکل
۸۰-۷۰ درصد حل میشوند.این مواد وزن مولکولی ناچیزی(درحدود ۵۰۰۰) دارند و محتوی مقدار زیادی آرژنین بوده و تقریبا فاقد آمینواسید گوگرد دار و آروماتیک می باشند. از این گروه می توان پروتامین موجود در اسپرم بعضی از ماهی ها مانند قزل آلا وغیره را نام برد.

۴-هیستون ها
هیستون ها در محلول های نمکی محلول می باشند و محتوی مقدار زیادی آمینو اسید قلیایی(لیزین و آرژنین)هستند.
این مواد از این نظر شبیه به پروتامینها میباشند. این پروتئین ها همراه با نوکلئیک اسیدها در هستۀ سلول های حیوانی یافت می شوند.

 

۵-اسکلروپروتئین ها
اسکلروپروتئین ها در تمامی حلالهای آبی نامحلول هستند و به وسیلۀ گرما نیز منعقد نمی شوند. این نوع پروتئین را در کراتین مو،پوست،ناخن و سم حیوانات می توان یافت. همچنین کلاژن استخوان،غضروف و الاستین یا فیبرهای زرد رنگ بافت همبند را می توان از جملۀ این گروه از پروتئین ها به شمار آورد.

 

پروتئین های مرکب:
این دسته از پروتئین ها را بر حسب ساختار شیمیایی قسمت غیرپروتئینی آنها به چند گروه تقسیم می کنند:

۱-نوکلئوپروتئینها
نوکلئوپروتئینها ترکیبات مهم و پیچیده ای هستند که از دو قسمت نوکلئیک اسید و پروتئین های قلیایی مانند هیستون ها تشکیل شده اند. این دسته از پروتئین ها در کروماتین هسته و میکروزومها و میتوکندری سلولی یافت می شوند.

۲-گلیکوپروتئینها و پروتئوگلیکانها
گلیکوپروتئینها از اتصال کووالانسی گروه های کربوهیدرات با زنجیر پلی پپتیدی به دست می آیند. نسبت درصد کربوهیدرات در این ترکیبات از
۱ درصد تا ۸۵ درصد متفاوت می باشد. نسبت درصد کربوهیدرات در ساختار پروتئوگلیکانها معمولا بیش از ۹۵درصد بوده و به همین دلیل این ترکیبات بیشتر خصوصیا ت کربوهیدرات ها را دارا می باشند. در پروتئوگلیکان ها،پلی ساکارید، از تکرار واحدهای دی ساکارید که همیشه محتوی-Dگلوکزآمین یا
-
Dگالاکتوز آمین می باشد تشکیل شده است.

۳-لیپوپروتئینها
لیپوپروتئینها کمپلکس پروتئین و لیپید بوده و به طور کلی از نظر چگالی،وزن مولکولی،اندازه و خصوصیات شیمیایی با یکدیگر متفاوت می باشند. این ترکیبات در ساختار غشای سلولی، نقل و انتقال و متابولیسم لیپیدها نقش مهمی را ایفا می کنند.

۴-کروموپروتئینها
این نوع پروتئینها در اثر هیدرولیز کامل به یک نوع رنگدانه و آمینواسیدهای متعدد تجزیه می شوند. هموگلوبین خون و سیتوکروم ها را می توان در این گروه از پروتئینها طبقه بندی کرد.

۵-فسفوپروتئینها
این دسته از پروتئینها را نباید با نوکلئوپروتئینها یکسان دانست زیرا در نتیجۀ هیدرولیز کامل فقط به فسفوریک اسید و آمینو اسید تجزیه می شوند. کازئین شیر را می توان در گروه فسفوپروتئینها طبقه بندی کرد.

۶-متالوپروتئینها
این دسته، پروتئینهایی را شامل می شود که در ساختار آنها یک یا چند فلز به کار رفته است. از جمله متالوپروتئینها می توان فریتین(محتوی آهن)،سیتوکروم اکسیدار(محتوی آهن و مس) و الکل دهیدروژناز(محتوی روی) را نام برد.

 

 

پروتئین های رشته ای با ایفای نقش های ساختاری سازگار هستند

 

آلفا-کراتین،کلاژن و فیبروئین ابریشم، به خوبی ارتباط بین ساختار پروتئین و عملکرد زیستی آن را نشان می دهند.

 

پروتئین های رشته ای خواصی دارند که موجب استحکام و یا انعطاف پذیری ساختارهایی میشود که این پروتئین ها سازنده آن هستند. در تمام موارد،واحد اصلی ساختاری،یکی از انواع تکرار شونده و ساده ساختار دوم است. تمام پروتئین های رشته ای در آب نامحلول اند و دلیل آن وجود تعداد زیادی اسید آمینۀ آب گریز،هم در داخل و هم در سطح این پروتئین ها است. سادگی ساختاری که در تمام پروتئین های رشته ای وجود دارد آنها را تبدیل به ابزار مفیدی برای نشان دادن بعضی از اصول بنیادی ساختاری پروتئین می نماید.

 

 

ساختار خواص محل حضور
مارپیچ آلفا که توسط اتصالات متقاطع به هم متصل اند ساختارهای حفاظتی محکم و نامحلول با میزان سختی و انعطاف پذیری متفاوت آلفا-کراتین مو، پر و ناخن
صورتبندی بتا رشته های لطیف و انعطاف پذیر فیبروئین ابریشم
مارپیچ سه تایی کلاژن تحمل بالا در مقابل کشش بدون افزایش طول کلاژن،تاندون ها،ماده زمینه ای استخوان

 

 

در پروتئین های کروی،تنوع ساختاری نشان دهندۀ تنوع عملکردی است

در یک پروتئین کروی،قطعات مختلفی از یک زنجیر پلی پپتیدی(یا چند زنجیر پلی پپتیدی)طوری روی هم تا می خورند که ساختاری فشرده تر از آنچه در پروتئین های رشته ای دیده می شود ایجاد می گردد.این تاخوردگی همچنین ،تنوع ساختاری لازم برای بروز عملکردهای مختلف زیستی را فراهم می کند. پروتئین های کروی شامل آنزیم ها، پروتئین های انتقال دهنده، پروتئین های حرکتی ، پروتئین های تنظیمی ، ایمونوگلوبولین ها و پروتئین هایی با عملکردهای دیگر هستند.

 

 

 

 

اساس ساختمانی همه سلولهای بدن را تشکیل می دهند .پروتئین در ساختمان هورمونها حمل درسیستم پلاسمای خون و ساختار آنزیمها بکار می رود . واحد ساختمانی آنها اسیدهای آمینه می باشند . و به دو شکل پروتئینهای کامل و پروتئینهای غیرکامل وجود دارند

 

 

 

 

انواع پروتئینها و کیفیت آنها

 

         1-   پروتئینهای کامل: پروتئین کامل به  پروتئینی اطلاق میشود  که از منابع حیوانی استحصا ل باشد مانند شیر و فراورده های آن ،گوشتهای قرمز و سفید و

 

  تخم مرغ . رشد و نمو و ساختن بافتهای جدید به خوبی صورت می گیرد .

 

2      ۲-   پروتئین نیمه کامل :مانند پروتئینهای گیاهی (غلات و حبوبات )از بافتهای

 

      بدن مراقبت می کنند و باعث ترمیم آنها می شوند ولی برای افزایش رشد

 

کافی نخواهد بود .

 

3-   پروتئینهای ناقص : کیفیت پروتئینی آنها پایین است و نمی توانند به

 

تنهایی موجب نگهداری و یا رشد بدن شوند . مثل بعضی از پروتئینهای

 

گیاهی از قبیل ذرت .

 

ب      با مخلوط کردن دو نوع پروتئین گیاهی یا افزودن مقدار کمی پروتئین حیوانی

 

ی     یک پروتئین کامل بدست می آید.مانند مخلوط کردن برنج و عدس ،برنج و باقلا

 

      یا مصرف توأم شیر و فرآورده های آن با نان ،مصرف برنج با مرغ و گوشت .

+ نوشته شده در  بیست و پنجم خرداد 1390ساعت 6 PM  توسط محمد حسین طبسی  | 

گروه اول : اکسیدوردوکتاز : واکنش های اکسیداسیون و احیا را کاتالیز می کند

 

شماره                             عمل آنزیمی                                        شماره ونام آنزیم 

 

1.1            دهنده عامل الکلی              ogenase 1.1.1.1    Alcohol    1.2         دهنده عامل کربوتیل              1.21.9     Glyceraldehyde

1.3         دهنده CH-CH    1.3.1.3   Cortisone reductase                                         1.4       دهنده CH-NH2                  1.4.3.4   Monoamine oxidase

1.5         دهنده C-NH           1.5.1.2     Pyrroline-5-carboxylate reductase  1.6        دهنده  NADH              1.6.2.2     Cytochrome b5 reductase

1.7  سایر ترکیبات دهنده ازت دار         1.7.99.2   Nitric oxide reductase

1.8   گروه های سولفوردار دهنده             1.8.1.2      Sulfite reductase

1.9  گروه های دهنده هیدروژن             Cytochrome oxidase  1.9.3.1

1.10 دلفیل های دهنده هیدروژن               0-Diphenol oxidase   1.10.3.1

1.11 به عنوان گیرنده هیدروژنH2O2 1.11.1.7  Peroxidas  1.11.1.6      Catalase

1.12    به عنوان احیا کنندهH2               1.12.1.1       Hydrogenase

1.13 به نوان اکسید کننده یک سوبستراO2  1.13.1.1     Catechol 1,2-oxygenase

1.14 اکسید کننده یک جفت سوبسترا11-β-hidroxylase       1.14.1.6     Steroid           

 

 

زیر گروه :

1-     اکسیدازها : اینگونه آنزیم ها 2 الکترون از یک دهنده الکترون بر روی اکسیژن ملکولی منتقل می کند و باعث ایجاد پراکسید هیدروژن می شوند 2O2 Hگلوکز اکسیداز این واکنش را کاتالیز می کند

2-     اکسیژناز ها : مثل کاتول اکسیژناز که باعث اضافه شدن هردو اتم اکسیژن به یک سوب استرا می شود

3-     هیدروکسیدازها : این دسته از آنزیم ها باعث ترکیب شدن یک اتم اکسیژن ملکولی با سوب استرا می شود و اکسیژن دوم در ملکول آب ظاهر می شود یعنی واکنش هایی که توسط  آنزیم های هیدروکسیدازها کاتالیز می شوند آب تولید می کنند

4-     پرکسیدازها : آنزیم هایی هستند که به جای اکسیژن از 2O2 H (پراکسید هیدروژن ) به عنوان ماده اکسید کننده استفاده می کنند

5-     کاتالاز : تنها آنزیمی است که ازهیدروژن هم به عنوان دهنده وهم گیرنده استفاده می کنددرسلول برای خنثی کردن عمل سمی 2O2 H استفاده می شود

 

 

گروه دوم : ترانس فرازها : در انتقال گروه هایی شامل گروه های آمینی ؛ آسیل؛ فسفات یک کربنه و گروه های گلیکوزیدی شرکت می کنند

 

   شماره                             عمل آنزیمی                                        شماره ونام آنزیم 

2.1                    انتقال گروه یک کربنه 2.1.1.1       Nicotinamide methyltransferanse

  2.2  انتقال گروه آلدهیدی و یاستنی                        2.2.1.1          Transketolase,  

                                                                                    2.2.1.2      Transaldolase, dihydroxyactone-

 

  2.3          انتقال گروه آسیل                               2.3.1.16      Aspartate acetyltransferase

2.4           انتقال گروه گلیکوزیل                           2.4.1.1       α-Glucan phosphorylase

2.5  انتقال گروه آکلیل یا گروه های وابسته

                                  2.5.1.1       Dimethylallyltranferase                 

 

2.6     انتقال گروه ازت دار        2.6.1.1        Aspartate aminotransferase

2.7     انتقال گروه فسفردار                 2.7.716        Ribonuclease

2.8     انتقال گروه سولفولدار            Malonate CoA-transferase    2.8.3.3

 

                                 

 

زیر گروه :

1- آمینو ترانس فرازها ( ترانس آمیتازها ) که منجر به انتقال گروه آمین از یک  aa به یک آلفا کتواسید می شود

2- کینازها: باعث انتقال یک گروه فسفات از ATP به ماده اولیه می شود

 

 

کنفورماسیون : تغییراتی است که در ساختمان آنزیم نه پیوندی شکسته می شود ونه پیوندی به وجود می آید

تغییرات فضایی : حتما یک پیوندی شکسته می شود ودر مقابل پیوند جدیدی ایجاد می شود برگشت پذیر شدن ساختمان سه بعدی آنزیم کمتر اتفاق می افتد

 

 

 گروه سوم : هیدرولازها : واکنش های هیدرولیز را زمانی که مولکول به دو یا چند مولکول دیگر با اضافه شدن آب تجزیه می شود را کاتالیز می کنند باعث هیدرولیز پیوندهای مختلف مانند پپتیدی واستری ؛ گلیکوزیدی و غیره می گردند و این عمل را با قرار دادن عناصر یک ملکول آب انجام می دهند چند نمونه معمول آنها در زیر آمده است

آنزیم های پروتئاز مانند پپسین جزء این طبقه می باشند نوع پیوند هیدرولیز شده اساس گروه بندی این طبقه است مثال: کولین استرازها که استرهای کولین را هیدرولیز می کنند

استیل کولین + آب »»»»»» کولین + اسید استیک

 

 

 

   شماره                        عمل آنزیمی                                        شماره ونام آنزیم 

3.1                        قطع پیوند استری                           Acetylcholinesterase    3.1.17    3.2                       قطع پیوند گلیکوزیل                        Lysozyme        3.2.1.17 

3.3                          قطع پیوند اتری              Adenosylhomocysteinase                  3.3.1.1  

3.4                        قطع پیوند پپتیدی                       Chymotrypsin A                  3.4.4.5          

                                                                                            Papain   3.4.4.10            Trypsin   3.4.4.4

 

3.5                 قطع پیوند کربن-ازت                                            Penicillinase   3.5.2.6 3.6                قطع پیوند آنیدرید                                                    3.6.1.3                ATPase

3.7               قطع پیوند کربن-کربن                                  Oxaloacetase                      3.7.1.1

3.8      قطع پیوند کربن و یا فسفر باهالوژن                          DFPase        3.8.2.1

3.9            3.9   قطع پیوند فسفر-ازت                         Phosphoamidase      3.9.1.1 

                                                     

 

 

نوکلئاز ها :

اسید های نوکلئیک ( RNA , DNA ) را تجزیه می کنند. بر اساس نوع سوبسترا ،آن ها به دوگروه R Nase و D Nase تقسیم می شوند  R Nase   هیدرولیز  RNA    را کاتالیز می کند و D Nase بر روی DNA اثر می کند. همچنین آن ها به دو گروه اگزونوکلئاز و اندونوکلئاز نیز تقسیم می شوند. اگزونوکلئاز ها از یک انتهای DNA یا RNA به صورت ممتد تک نوکلئوتید ها را تجزیه می کند. اندونوکلئاز ها DNA یا RNA را در سایت های درونی تجزیه می کنند.

 

 

فسفاتاز ها : دفسفریلاسیون ( حذف گروه فسفر ) را کاتالیز می کنند.

شکسته شدن پیوند پپتیدی بین (کربن و نیتروژن ) توسط پپتیدازها

 

 

گروه چهارم : لیازها : برش پیوند های C-C, C-O, C-S و C-N موجب پیدایش پیوند دو گانه می گردند نوع پیوند دو گانه تشکیل یافته اساس گروه بندی این طبقه است اسامی معروف این گروه دکربوکسیلاز و آلدولاز می باشد

دکربوکسیلازها : برداشت دی اکسید کربن را برعهده دارند

آلدولاز: عمل آنزیم قابل برگشت است دو نوع آلدولاز داریم آلدولازA که درماهیچه موجود است وآلدولازB که فقط درکبد می باشد

 

      شماره                        عمل آنزیمی                                        شماره ونام آنزیم 

   4.1             قطع پیوند کربن-کربن                       Pyruvate decarboxylase 4.1.1.1

                                        Acetoacetate decarboxylase 4.1.1.4

                       Phosphoketalase 4.1.2.9         Aldolase   4.1.2.7

 

 4.2       قطع پیوند کربن-اکسیژن                Fumarate hydratase 4.2.1.2

 4.3        قطع پیوند کربن-ازت   4.3.1.1     Aspartate ammonia lyase asparta

 4.4       قطع پیوند کربن-سولفور           Cycteine desulfhydrase   4.4.1.1

 4.5      قطع پیوند کربن-هالوژن   Dehydrochlorinase        4.5.1.1    DDT  

 

 

 

 

گروه پنجم : ایزومرازها : این گروه از آنزیم ها شامل دسته ای از آنزیم ها هستند که چندین واکنش را کاتالیز می کنند

تبدیل CIS  به trans  می تواند توسط ایزومراز صورت گیرد در قندهای ستوزی و اکدوزی

در اسیدهای چرب بین اجسام ستونی چه نوع ایزومری ردوبدل می شود؟ کتون تبدیل به انول می شود

 

 

زیر گروه :

موتازها: در واکنش درون ملکولی گروه ها مثل گروه فسفات شرکت می کند

 

 شماره                        عمل آنزیمی                                        شماره ونام آنزیم 

 5.1               راسمیک شدن والی مریزاسیون               Alanine racemase   5.1.1.1

5.2       ایزومری شدن سپس به ترانس         Maleate isomerase   5.2.1.1

5.3    اکسیداسیون و احیا داخل مولکولیTriosephosphate isomerase 5.3.1.1

5.4      انتقال داخل مولکولی     5.4.2.1        Phosphoglycerate phosphomotas

5.5   واکنش های لیاز داخل مولکولی        5.5.1.1   Muconate cycloisomerase

 

 

 

 

گروه ششم : لیگازها: (اتصال دادن ) تشکیل گلوتامین ؛ اضافه شدن 2CO به پیروبیک اسید تشکیل آمیل COA و تشکیل آمینو آسیل TRNA ها توسط لیگازها کاتالیز می شود

 

 شماره                        عمل آنزیمی                                        شماره ونام آنزیم 

6.1                 تشکیل پیوند کربن-اکسیژن          6.1.1.1           Tyrosyl-Srna Synthetase

  6.2              تشکیل پیوند کربن سولفور             Acetyl-CoA synthetase     6.2.1.1 6.3      تشکیل پیوند کربن-ازت  6.3.2.2           ƴ-Glutamyl-cycteine synthetase 6.4     تشکیل پیوند کربن-کربن       Actely-CoA carboxylase     6.4.1.2

 

 

جایگاه فعال آنزیم شامل دو قسمت است :جایگاه کاتالیز   CATALITIC SITE  و جایگاه تماس    BINDING SITE

 

عمل اصلی را جایگاه کاتالیز و تسهیل عمل را جایگاه تماس انجام می دهد

2 اثر در عمل کاتالیز آنزیم ها نقش موثر دارد : 1-  اثر هم جواری مناسب    2-  اثر عمومی اسید وباز

اثر همجواری مناسب مربوط به جایگاه اتصال است و اثر عمومی اسید وباز مربوط به جایگاه کاتالیز

 

عوامل موثر بر سرعت واکنش ؟ 1- حرارت  2- PH  3- غلظت آنزیم 4- غلظت سوب استرا

درجه حرارت اپتیموم درجه حرارتی است که در آن درجه حرارت آنزیم بیشترین سرعت را داراست

PH اپتیموم : PH ایست که در آن PH  آنزیم بیشترین سرعت را به خود می گیرد

 

 

واحد فعالیت آنزیم:

1-  واحد بین المللی یا IU : یک میکروملکول سوب استرا در شرایط اپتیموم از لحاظ حرارت و PH   در مدت 1min   تبدیل به محصول شود را فعالیت آنزیم IU   است

2-  TON: عدد نوسازی آنزیم یا فعالیت ملکولی آنزیم یعنی 1 ملکول آنزیم چند ملکول سوب استرا را در واحد زمان به محصول تبدیل می کند Kcat 

 

     گلوکز »»»»»  سوب استرا

 

وقتی قند خون افزایش میابد این آنزیم قند را به بافت ها می برد

 

گلوکوکیناز در کبد و هگزو کیناز در مغز وعضله وجود دارد

 

مهار کننده :            برگشت پذیر                                      برگشت نا پذیر      

 

پیوند بین مهار کننده غیر برگشت پذیر با آنزیم از نوع پیوند کوالان است و با روش دیالیز معمولی از هم جدا نمی شود

 

مهار کننده غیر برگشت پذیرفعالیت و عمل آنزیم را به طور کلی از کار می  اندازد مثل سیانیدرین ؛ سموم آفات »»»»ایجاد پیوند کوالان محکم بین آنزیم و مهار کننده می شود

برگشت پذیر مهار کننده هایی هستند که در شرایط مساعد فعالیت خود را از دست می دهند

 

مهار کننده برگشت پذیر :  رقابتی   1 جایگاه آنزیم دارند                     غیر رقابتی 

 

رقابتی: در چسبیدن به جایگاه فعال با سوب استرا رقابت می کنند اگر چنانچه مهار کننده بیاید و روی جایگاه فعال بنشیند جایگاه تماس را اشغال می کند مهاغر کننده رقابتی جایگاه تماس را تغییرمی دهد 

در اثر افزایش غلظت سوب استرا اثر مهارکننده گی کاهش میابد

در مهار کننده گی غیر رقابتی  مهار کننده شباهتی با سوب استرا ندارد اما در مهار کننده گی رقابتی این شباهت وجود دارد 

 

مهار کننده گی غیر رقابتی :

در مهار کننده غیر رقابتی ؛ مهار کننده در نقطه ای از اکتیو سایت به آنزیم می چسبد و باعث تغییر در جایگاه فعال آنزیم می شود مهار کننده غیر رقابتی جایگاه کاتالیز را تغییر می دهد و بر جایگاه تماس اثر ندارد یعنی سوب استرای واقعی می تواند در حضور مهارکننده غیر رقابتی بر روی آنزیم بنشیند

غیر رقابتی ها خطرناک اند وبا افزایش سوب استرا اثر مهارکننده گی کاهش نمی یابد 

 

اکثر داروها از نوع مهارکننده رقابتی هستند.

+ نوشته شده در  بیست و پنجم خرداد 1390ساعت 6 PM  توسط محمد حسین طبسی  | 

آنزیم ها :                                                          

 

کار آنزیم تجزیه مواد یا سوب استرا تسهیل کننده واکنش ها ترکیب پیوند بین دو سوب استرا

 

95 % ساختمان آنزیم ها پروتئینی اند و5% دارای ساختمان RNA هستند

 

زمانی که واکنش شروع می شود تا پایان واکنش آنزیم تغییر نمی کند مگر اینکه مهار کننده هایی مانند مهار کننده  بر گشت  نا پذیر و غیر رقابتی بر روی آنزیم  اثر کند و ساختمان  آنزیم را تغییر دهد       جایگاه فعال آنزیم دستخوش تغییر می شود و آنزیم فعالیت بیولوژیکی خود را از دست می دهد

 

آنزیم ها را RATE ( سرعت ) واکنش را انجام می دهند آنزیم ها سرعت واکنش را جهت رسیدن به تعادل افزایش می دهند تغییر مواد اولیه یا محصولات عمل بر حسب MOL  یا GR  در واحد زمان را سرعت واکنش می گویند

 

کاتالیزورها را به دو گروه واقعی و غیر واقعی تقسیم می کنند

 

کاتالیزور واقعی:

سرعت واکنش شیمیایی را افزایش می دهد بدون اینکه در طی واکنش تغییر کند احتمال دارد آنزیم موقتا با ایجاد پیوند کوالانسی به ملکولی که در طی مراحل واکنش شیمیایی  دستخوش تغییر می شود متصل شود ولی نهایتا هنگامی که محصول عمل آزاد می شود آنزیم به حالت اولیه خودش بر می گردد

در سیستم های بیولوژیکی وجود کاتالیزور ضروری است به علت اینکه در درجه حرارت و PH موجود در بدن انسان واکنش ها با سرعت مناسب انجام نمی شود تا فعالیت سریع ماهیچه ای ایجاد تحریکات عصبی و تمام واکنش های متابولیسمی دیگر که جهت ادامه زندگی لازم هستند تامین کنند آنزیم ها نسبت به حرارت بالا فعالیت خود را از دست می دهند اما درحرارت 37 درجه ؛ MAX فعالیت دارند

 

کاتالیزورها را به دو گروه حیاتی و شمیایی تقسیم می کنند

 

کاتالیزور شیمیایی نسبت به حرارت بالا حساس نیستند ودر حرارت بالا بیشترین فعالیت را دارند اما در مقابل کاتالیزور حیاتی (آنزیم) در حرارت بدن بیشترین فعالیت را دارند ودر حرارت بالا فعالیت خود را از دست می دهند

 

هر آنزیم  »»»»  یک واکنش                                                 هر آنزیم  »»»»   یک سوب استرا

 

آنزیم ها از نظر ساختمانی به دو گروه ساده و مرکب تقسیم می شوند :

 

آنزیم های ساده : در ساختمان آنها ترکیبات غیر از aa  وجود ندارد و فقط پروتئین ها تشکیل شده اند

آنزیم های مرکب : علاوه بر aa در ساختمان آنها ترکیباتی غیر از aa  وجود دارد

 

 

                                                آپو آنزیم+ کوفاکتور »»»»Hollo Enzime  

 

آنزیم مرکب دارای دو بخش پروتئینی ( آپو آنزیم ) و غیر پروتئینی(کوفاکتور ) هستند که در مجموع هولو آنزیم می گویند

 

فرق بین آنزیم ساده و مرکب :

تعدادی از آنزیم هافقط یک جایگاه اتصال دارند که می تواند جایگاه فعال آنزیم باشد که سوب استرای واقعی روی آن می نشیند یا جایگاه لیگان باشد که سوب استرای غیر واقعی روی آن مینشیند

 آنزیم هایی که بیش از یک جایگاه اتصال دارند که یک جایگاه حتما جایگاه فعال آنزیم است ( اتصال سوب استرای واقعی) جایگاه اتصال لیگان نامیده می شود ( افکتور + یا افکتور- )

اگر افکتور- بر این آنزیم اثر کند فعالیت کاهش می یابد و اگر افکتور + بر این آنزیم عمل کندفعالیت بالامیرود

دربرخی ازآنزیم ها قسمت دیگری ازملکول به نام جایگاه تنظیم وجود داردکه جزءجایگاه فعال یا جایگاه اتصال سوب استرای واقعی نیست

کوفاکتورها به دو گروه تقسیم می شوند : معدنی » آهن 2+ ؛ مس 2+ ؛ روی ؛ منیزیوم ؛ منگنز///  آلی : مشتقات ویتامین ها

به کوفاکتورهای آلی کو آنزیم هم گفته می شود

دو شرایط اساسی برای ادامه حیات وجود دارد :

1-     همانند سازی که منجر به ادامه نسل می شود

2-     قادر بودن به انجام عمل کاتالیز کارامد و انتخابی واکنش های شیمیایی

 

سیستم های زنده از انرژی محیطی استفاده می کنند ( ساکارز ؛ قند ) در حضور اکسیژن انرژی مورد نیاز را بدست می آورند این انرژی مورد نیاز منجر به انجام فرآیند می شود

آنزیم ها قدرت کاتالیزیک بالایی دارند و بسیار اختصاصی عمل می کنند کمبود یا عدم وجود کامل یک یا چند آنزیم و همین طور افزایش فعالیت یک آنزیم منجر به  ایجاد یک بیماری ژنتیکی و یا غیر ژنتیکی می شود

سوب استرا ملکولی است که آنزیم روی آن عمل می کند تا محصول عمل به وجود بیاید

در بیوشیمی بیشتر واکنش ها برگشت پذیرند محصولات واکنش های مستقیم سوب استرا واکنش معکوس را تامین می  کند

 

2مدل درباره چگونگی عملکرد جایگاه فعال آنزیم هنگام کاتالیز وجود دارد 

1-     مدل قفل وکلید یا مدل قالب سخت : این مدل توسط امیل فیشر ارائه گردید و در این مدل جایگاه تداخل عمل بین سوب استرا و آنزیم از قبل مشخص و آماده است و این جایگاه غیر قابل انعطاف است ( جایگاه سخت )

2-     مدل قالب القاء شده : که از طرف پوشلند ارائه گردید در این مدل سوب استرا باعث ایجاد یک تغییر شکل فضائی صحیح می شود تا عمل اتصال سوب استرا ؛ کاتالیز آن یا هر دو به خوبی انجام می گیرد

آنزیم هایی که کارهای خاصی را انجام می دهند را به گروه های اصلی تقسیم بندی می کنند

آنزیم هارا به شش گروه اصلی تقسیم و هر گروه به چند زیر گروه تقسیم می شوند بریپای هر آنزیم یک عدد چهار رقمی در نظر می گیرند که تحت عنوان EC آنزیم نامیده می شود

اولین عدد مربوط به گروه اصلی آنزیمی است که از یک تا شش متغییر است عدد دوم نشان دهنده زیر گروه گروه اصلی است احتمال دارد بعضی از آنزیم ها زیر گروه نداشته باشند که در این صورت ( 0) است

 عدد سوم عددی است که نقش فعالیت  واکنشی را نشان می دهد ( زیر گروه زیر گروه )

عدد چهارم عددی است که ثابت است که برای هر آنزیم در دنیا تعریف شده است انجمن بین المللی شیمی این طبقه بندی آنزیم ها را انجام داده است                                                   (4؛3؛2؛1 )    EC

+ نوشته شده در  بیست و پنجم خرداد 1390ساعت 6 PM  توسط محمد حسین طبسی  | 

اول از همه برایت آرزومندم که عاشق شوی،

و اگر هستی، کسی هم به تو عشق بورزد،

و اگر اینگونه نیست، تنهائیت کوتاه باشد،

و پس از تنهائیت، نفرت از کسی نیابی.

آرزومندم که اینگونه پیش نیاید، اما اگر پیش آمد،

بدانی چگونه به دور از ناامیدی زندگی کنی.


 

 

برایت همچنان آرزو دارم دوستانی داشته باشی،

از جمله دوستان بد و ناپایدار،

برخی نادوست، و برخی دوستدار

که دست کم یکی در میانشان

بی تردید مورد اعتمادت باشد.


 

 

و چون زندگی بدین گونه است،

برایت آرزومندم که دشمن نیز داشته باشی،

نه کم و نه زیاد، درست به اندازه،

تا گاهی باورهایت را مورد پرسش قرار دهد،

که دست کم یکی از آنها اعتراضش به حق باشد،

تا که زیاده به خودت غرّه نشوی.


 

 

و نیز آرزومندم مفیدِ فایده باشی

نه خیلی غیرضروری،

تا در لحظات سخت

وقتی دیگر چیزی باقی نمانده است

همین مفید بودن کافی باشد تا تو را سرِ پا نگهدارد.

 


 

همچنین، برایت آرزومندم صبور باشی

نه با کسانی که اشتباهات کوچک میکنند

چون این کارِ ساده ای است،

بلکه با کسانی که اشتباهات بزرگ و جبران ناپذیر میکنند

و با کاربردِ درست صبوری ات برای دیگران نمونه شوی.


 

 

و امیدوام اگر جوان که هستی

خیلی به تعجیل، رسیده نشوی

و اگر رسیده ای، به جوان نمائی اصرار نورزی

و اگر پیری، تسلیم ناامیدی نشوی

چرا که هر سنّی خوشی و ناخوشی خودش را دارد

و لازم است بگذاریم در ما جریان یابند.


 

 

امیدوارم سگی را نوازش کنی

به پرنده ای دانه بدهی، و به آواز یک سَهره گوش کنی

وقتی که آوای سحرگاهیش را سر می دهد.

چرا که به این طریق

احساس زیبائی خواهی یافت، به رایگان.


 

 

امیدوارم که دانه ای هم بر خاک بفشانی

هرچند خُرد بوده باشد

و با روئیدنش همراه شوی

تا دریابی چقدر زندگی در یک درخت وجود دارد.


 

 

بعلاوه، آرزومندم پول داشته باشی

زیرا در عمل به آن نیازمندی

و برای اینکه سالی یک بار

پولت را جلو رویت بگذاری و بگوئی: این مالِ من است.

فقط برای اینکه روشن کنی کدامتان اربابِ دیگری است!


 

 

و در پایان، اگر مرد باشی، آرزومندم زن خوبی داشته باشی

و اگر زنی، شوهر خوبی داشته باشی

که اگر فردا خسته باشید، یا پس فردا شادمان

باز هم از عشق حرف برانید تا از نو بیاغازید.


 

 

اگر همه ی اینها که گفتم فراهم شد

دیگر چیزی ندارم برایت آرزو کنم!

+ نوشته شده در  بیست و پنجم خرداد 1390ساعت 5 PM  توسط محمد حسین طبسی  | 

آیا میدانستید که جمیعت جهان تا ۵۰ سال آینده از مرز ۹ میلیارد نفر خواهد گذشت ؟
آیا میدانستید که ارتفاع برج ایفل در سرما و گرما بر اثر انقباض و انبساط ۱۶ ساتنی متر تغییر میکند ؟
آیا میدانستید که بیشترین روزنامه در چین به چاپ میرسد، روزانه ۱۰۰ میلیون یا ۱۰ ٪ روزنامه جهان ؟
آیا میدانستید که 1300 كره زمین در سیاره مشتری جای می گیرد ؟
آیا میدانستید که ملت آمریکا بطور میانگین روزانه ۷۳۰۰۰ متر مربع پیتزا می‌خورند ؟
آیا میدانستید که در تهران روزانه ۲۷ نفر به خاطر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند ؟
آیا میدانستید که تعداد چینی‌های که انگلیسی بلدند، از آمریکایی‌های که انگلیسی بلدند، بیشتر است ؟
آیا میدانستید که وزن کوه یخی متوسط الحجم ۲۰ میلیون تن است ؟
آیا میدانستید که سریعترین قطار دنیا ۵۸۱ کیلومتر سرعت دارد که این نوع قطارها در ژاپن وجود دارند ؟
آیا میدانستید که قدیمترین بنا در شمال توکیو است که ۵۰ هزار سال قدمت دارد ؟
آیا میدانستید که کشور تایوان از نظر موقعیت جغرافیائی در خطرناکترین نقطعه جهان قرار دارد ؟
آیا میدانستید که سالانه ۸۶ میلیون نفر به جمعیت جهان اضافه می شود ؟
آیا میدانستید که رود دجله به خلیج فارس میریزد ؟
آیا میدانستید که خلیج فارس ۵۰۰ هزار سال قدمت دارد ؟
آیا میدانستید که مساحت خیلج فارس ۲۴۰ هزار کیلومتر مربع میباشد ؟
آیا میدانستید که متوسط عمر زنان ژاپنی ۸۴ سال است؛ در حالیکه متوسط عمر زنان بوتسوانایی (کشوری در جنوب آفریقا) بیشتر از ۳۹ سال نیست ؟
آیا میدانستید که در روسیه سالانه بیش از ۱۲ هزار زن در نتیجه خشونت های خانوادگی جان خود را از دست می دهند ؟
آیا میدانستید که نیمی از شهروندان ۱۵ ساله انگلیسی تجربه مصرف مواد مخدر را کسب کرده و یک چهارم جمعیت ۱۵ ساله این کشور نیز سیگار مصرف می کند ؟
آیا میدانستید که یک سوم کسانی که دچار چاقی مفرط هستند در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند ؟
آیا میدانستید که در بین کشورهای توسعه یافته بیشترین آمار در مقوله بارداری زودهنگام به آمریکا و انگلستان اختصاص دارد ؟
آیا میدانستید که آمار زنان گمشده چینی به ۴۴ میلیون نفر می رسد ؟
آیا میدانستید که تعداد زنان آرایشگر برزیلی از تعداد سربازان این کشور بیشتر است ؟
آیا میدانستید که ۸۱ درصد اعدام های صورت گرفته در سال ۲۰۰۲ در سه کشور جهان به وقوع پیوسته ؟
آیا میدانستید که اطلاعاتی که سوپرمارکت های انگلیسی درباره مشتری های خود جمع آوری می کنند، بیشتر از اطلاعاتی است که حکومت این کشور درباره شهروندانش دارد ؟
آیا میدانستید که در اتحادیه اروپا روزانه هر راس گاو به میزان ۵/۲ دلار مورد حمایت مالی قرار می گیرد، اما ۷۵ درصد جمعیت قاره آفریقا با پولی بسیار کمتر از این رقم به زندگی روزانه خود ادامه می دهند ؟
آیا میدانستید که در بیش از ۷۰ کشور جهان روابط همجنسگرایان ممنوع اعلام شده و در نه کشور دیگر نیز برای این کار مجازات مرگ را در نظر گرفته اند ؟
آیا میدانستید که یک پنجم جمعیت دنیا با درآمد روزانه کمتر از یک دلار به حیات خود ادامه می دهند ؟
آیا میدانستید که ۱۳ میلیون و دویست هزار آمریکایی در طول یک سال مورد جراحی زیبایی قرار گرفته اند ؟
آیا میدانستید که در اثر انفجار مین های زمینی، هر ساعت یک انسان جان خود را از دست می دهد و یک نفر دیگر نیز دچار معلولیت می شود ؟
آیا میدانستید که در هندوستان ۴۴ میلیون کودک به عنوان کارگر مورد استفاده قرار می گیرند ؟
آیا میدانستید که در کشوهای صنعتی روزانه ۶تا۷ کیلوگرم مواد افزودنی وارد بدن انسان ها می شود ؟
آیا میدانستید که پردرآمدترین ورزشکار جهان، "تایگر وودز" گلف باز، در طول سال ۷۸میلیون دلار و به عبارت دیگر در هر ثانیه ۱۴۸ دلار درآمد کسب می کند ؟
آیا میدانستید که در آمریکا هفت میلیون زن و یک میلیون مرد نظم غذایی خود را از دست داده اند ؟
آیا میدانستید که در واشینگتن برای فعال نگه داشتن نمایندگان، ۶۷ هزار نفر و به ازای هر نماینده کنگره ۱۲۵ نفر مشغول فعالیت هستند ؟
آیا میدانستید که تصادف وسایل نقلیه موتوری در جهان، در هر دقیقه باعث مرگ دو نفر می شود ؟
آیا میدانستید که از سال ۱۹۷۷ به این سو در کلینیک های کورتاژ آمریکا ۸۰ هزار مورد اعمال خشونت و تجاوز به زنان گزارش شده است ؟
آیا میدانستید که در کنیا یک سوم درآمد هر خانواده صرف رشوه دادن می شود ؟
آیا میدانستید که رقم معاملات غیرقانونی مواد مخدر در جهان به ۴۰۰ میلیارد دلار می رسد ؟
آیا میدانستید که یک سوم آمریکایی ها سفر موجودات فضایی به زمین را باور می کنند ؟
آیا میدانستید که در بیش از ۱۵۰ کشور جهان اعمال شکنجه صورت می گیرد ؟
آیا میدانستید که هر روز یک هفتم جمعیت جهان یعنی ۸۰۰ میلیون نفر گرسنه می مانند ؟
آیا میدانستید که احتمال زندانی شدن مردان سیاه پوست آمریکایی ۳۳ درصد می باشد ؟
آیا میدانستید که یک سوم جهان در شرایط جنگی به سر می برد ؟
آیا میدانستید که احتمال دارد ذخایر نفتی جهان در سال ۲۰۴۰ به پایان برسد ؟
آیا میدانستید که ۸۲ درصد سیگاری های جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند ؟
آیا میدانستید که ۷۰ درصد مردم جهان غیر از زبان رایج در کشورشان هیچ زبان دیگری را نشنیده اند ؟
آیا میدانستید که یک چهارم درگیری های مسلحانه برای دست یابی به منابع طبیعی صورت می گیرد ؟
آیا میدانستید که در قاره آفریقا ۳۰ میلیون نفر به ایدز مبتلا شده اند ؟
آیا میدانستید که هر سال ده زبان به جمع زبان های مرده دنیا می پیوندد ؟
آیا میدانستید که تعداد افرادی که در اثر خودکشی جان خود را از دست می دهند، بیشتر از تعداد کسانی است که ضمن درگیری ها کشته می شوند ؟
آیا میدانستید که در آمریکا هر هفته به طور متوسط ۸۸ دانش آموز به شکل مسلح وارد کلاس درس می شوند ؟
آیا میدانستید که در جهان حداقل ۳۰۰ هزار نفر زندانی عقیدتی وجود دارد ؟
آیا میدانستید که هر سال دو میلیون دختر جوان و زن ختنه می شوند ؟
آیا میدانستید که در نبردهای مسلحانه سراسر جهان ۳۰۰ هزار سرباز کودک در حال جنگیدن هستند ؟
آیا میدانستید که ارزش مالی بازار فروش فیلم های پورنوگرافی در آمریکا ده میلیارد دلار برآورد می شود ؟
آیا میدانستید که در دنیا ۲۷ میلیون برده وجود دارد ؟
آیا میدانستید که هر انگلیسی روزانه بطور متوسط ۳۰۰ بار در محوطه تحت پوشش دوربین های مدار بسته قرار میگیرد؟
آیا میدانستید که ۱۲۰ هزار زن و دختر جوان هر سال به خریدارانی در اروپای غربی فروخته می شوند ؟
آیا میدانستید که هر عدد میوه کیوی که بوسیله هواپیما از زلاند نو به انگلستان حمل می شود، پنج برابر وزن خود گاز گلخانه ای به جو زمین اضافه می کند ؟
آیا میدانستید که احتمال بروز مشکلات روانی در فرزندان خانواده های فقیر، سه برابر بیشتر از احتمال بروز همین مشکلات در کودکان خانواده های مرفه می باشد ؟
آیا میدانستید که در مصر باستان افراد روحانی تمام موهای بدن حتی ابروها و مژه‌های خود را می‌کندند ؟
آیا میدانستید که کوتاه‌ترین جنگ در سال ۱۸۹۶ بین زانزیبار و انگلستان در گرفت که ۳۸ دقیقه طول کشید ؟
آیا میدانستید که 70 درصد نفت استخراجی خاورمیانه از کانال سوئز می گذرد ؟
آیا میدانستید که کشور بلغارستان از نصف استان کرمان هم کوچکتر است ؟
آیا میدانستید که نام پایتخت قرقیزستان بیشکک است و مساحت آن از استان کرمان هم کمتر است ؟
آیا میدانستید که اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت دنیا بعد از چین و هند و آمریکا می باشد ؟
آیا میدانستید که تا قرن پنجم میلادی متوسط عمر مردم اروپا از سی سال فراتر نمی‌رفت ؟
آیا میدانستید که در شیلی منطقه ی صحرایی وجود دارد که هزاران سال است در آن باران نباریده است ؟
آیا میدانستید که طول عمر مردم سوئد و ژاپن از دیگر ملل جهان بیشتر است ؟
آیا میدانستید که زمین از حیث بزرگی پنجمین و از حیث فاصله با خورشید، سومین سیاره منظومه شمسی است ؟
آیا میدانستید که 60 درصد از ماهواره های جهان نظامی و 40 درصد بقیه غیر نظامی است ؟
آیا میدانستید که در ۷۵% از خانواده های آمریکایی زنان مسئول رسیدگی به امور مالی منزل هستند ؟
آیا میدانستید که بزرگترین سوسمارهای جهان رودخانه سرباز در سیستان و بلوچستان ایران است ؟
آیا میدانستید که اردنی ها چاقترین مردمان دنیا هستند، ۷۵٪ از خانم ها و ۶۰ ٪ آقایون اردنی چاق هستند ؟
آیا میدانستید که 30 برابر جمعیتی که امروزه بر روی کره زمین است در زیر خاک مدفون اند ؟
آیا میدانستید که چین بیشتر از هر کشوری همسایه دارد، چین با ۱۳ کشور هم مرز است ؟
آیا میدانستید که مساحت سطح کره زمین ۵۱۵ میلیون کیلومتر مربع است ؟
آیا میدانستید که اگر ۳ قاره آسیا و آمریکا و آفریقا را به هم وصل کنیم ایران در مرکز جهان است ؟

+ نوشته شده در  بیست و پنجم خرداد 1390ساعت 5 PM  توسط محمد حسین طبسی  |